1

Cote d’Azur

6 dite/5 nete
 
France
Duke Filluar Nga • Cote d’Azur

  Itinerari

  Dita 1

  Takimi me guiden tane ne Tirane.
  Nisja heret ne mengjes me autobus komod per ne Split ku do te akomodohemi 1 nate.
  Gjate rruges do te kemi ndalesa te shkurtera per per te konsumuar kafe apo per foto.
  Ndalesa e pare do te jete ne Budva ku mund te shikojme kalane e qytetit apo portin.
  Vazhdimi perseri I turit tane per ne Dubrovnik.
  Dubrovnik-u ndryshe konsiderohet si Venecia ne miniature. Ofron nje turizem kulturor ashtu dhe veror. Ai cilesohet si nje nga perlat e Adriatikut. Ne kohe te vjetra ndryshe i quajtur Raguza ka qene gjithmone ure komunikimi per Europen. Qyteti eshte pjese e Trashegimive Kulturore te UNESCO-s.
  Mbas ndaleses ne Dubrovnik vazhdojme per ne Split ku do te akomodohemi 1 nate.

  Split është një qytet bregdetar në zhupaninë Split-Dalmacia në Kroaci. Nese ju vizitoni Split ju duhet te eksploroni Diocletian's Palace.Pallati i Dioklecianit është një pallat i lashtë i Perandorit Dioklecian në qytetin kroat Split.Kete pallat e ngriti Perandori Romak me prejardhje ilire Diokleciani, dhe në të ai ka jetuar pas pensionimit nga froni, nga viti 305 e deri në vdekje ne vitin 316.Mbetjet e Pallatit sot janë pjesë e qendrës historike të qytetit Split, të cilat gjithashtu janë regjistruar nga UNESCO në listën e Trashëgimisë Botërore në Europë qysh në vitin 1979.

  Dita 2

  Mengjesi ne hotel. Vazhdojme rrugetimin tone per ne destinacionin e rradhes Venecia.

  Gjate rruges do te kemi ndalesa te shkurta per Kafe apo per te konsumuar dreken.
  Mberritja ne Venecia dhe akomodimi ne hotel.

  I njohur ndryshe si qyteti i ujit e cila eshte ne mbrojtjen si trashegimi kulturore nga UNESCO.
  Sheshi I Shen Markut dhe Pallati I Dukes jane nje nga kryeveprat e stilit gotik venecian.
  I ndertuar ne vitet 1309 – 1324, pallati pervec se em unde e Dukes se Venecias, ka qene gjithashtu qender e shume institucioneve te tjera politike si burgjet e vjetra apo gjykata e larte,
  deri kur Venecia u pushtua nga Napoleoni ne vitin 1797. Nje nder te burgosurit e pallatit te Dukes ka qene dhe donzhuani I famshem Xhakomo Kasanova, I cili u denua me 5 vjet, por qe fatmiresisht arriti te arratisej.Bazilika e Shen Markut – nje nga shembujt me te mire te arkitektures em unde. Per shkak te mozaikeve em unde dhe statusit te saj si em un I fuqise dhe pasurise se Venecias njihet me emrin Kisha e Arte. Kulla e Ores – ndertese e shekullit te XV. Ora eshte vendosur ne pozicion te tille qe em und te shikohej nga ujrat e lagunes, dhe em und ti tregonte te gjitheve per pasurine dhe pushtetin e Venecias.

  Dita 03

  Mengjesi ne hotel dhe vazhdimi I turit per ne Nice ku do te akomodohemi 2 nete.
  Mberritja ne Nice dhe kohe e shkurter mbasdite per te vizituar qytetin.
  Nice është një qytet në Francën Jugore, gjendet jo larg nga kufiri i Italisë mes Cannes dhe Monakos te Côte d'Azur në Detin Mesdhe.Nice tani është gjithashtu një nga vendet më të mira për të shkuar në Evropë për galeritë e artit, me muze kushtuar Chagall dhe Matisse. Katedralja e Nices e vendosur ne Vieille Ville , eshte e ndërtuar në shekullin e 17-të me një stil barok të lezetshëm, i përbërë nga dhjetë kapela mjaft të zbukuruara me skulptura, piktura dhe prarim.
  Akomodimi ne Hotel

  Dita 4

  Mengjesi ne Hotel.
  Nisemi per te vizituar Montecarlo-n.
  Monte Karlo është një lagje e Monakos e cila është e njohur për shkak të kazinos dhe banorëve me famë. Shpesh konsiderohet si kryeqyteti i Monakos, mirëpo ky qytet-shtet nuk ka kryeqytet fare.Si qendër administrative mund të konsiderohet lagjja Monaco-Ville, në të cilën gjenden institucione të numërta si për shembull kështjella apo katedralja e Monakos.

  Monte-Carlo, vendpushim, një nga katër kuartierët (seksione) të Monakos. Ndodhet në një rrëmujë në bazën e Alpeve Detare përgjatë Rivierës Franceze, në Mesdhe, vetëm në veri-Lindje të Nice, Francë. Për të rigjallëruar ekonominë e principatës, Monte-Carlo u shndërrua në një shesh lojrash luksozisht të bukur për të pasurit në botë. Kazinoja përfshin një shtëpi të operës (1878). Klubi Sportiv Ndërkombëtar (1932) është afër. Hotele dhe ndërtesa apartamentesh të larta kanë zëvendësuar shumë prej vilave piktoreske të Monte-Carlo.
  Mbasdite kthehemi ne Nice ku do te shijome perseri nje mbasdite relaksuese.
  Akomodimi ne Hotel.

  Dita 5

  Mengjesi ne Hotel dhe nisja e kthimit.
  Destinacioni I rradhes do te jete Rijeka.
  Rijeka u përmend për herë të parë në shekullin e 1 pas Krishtit nga Plini Plaku si Tarsatica në Historinë e tij Natyrore .

  Në kohën e Augustit, Romakët rindërtuan Tharsatica si një bashki Flumen (MacMullen 2000), e vendosur në bregun e djathtë të lumit të vogël Rječina (emri i të cilit do të thotë "lumi i madh"). Historikisht, për shkak të pozicionit të saj strategjik dhe portit të tij të shkëlqyeshëm të ujit të thellë, qyteti ishte kontestuar ashpër, veçanërisht në mes të Italisë, Hungarisë (duke shërbyer si porti më i madh dhe më i rëndësishëm i Mbretërisë së Hungarisë), dhe Kroacisë, duke ndryshuar dhe demografikë shumë herë gjatë shekuj.
  City Tower, një simbol i Rijekës dhe një shembull i mirë i një pikë aksesi tipik të kullës së rrumbullakët, që çon në qytetin e fortifikuar. Shetitorja “Korzo” eshte shembylltyra me e mire e Rijekes. Kushdo që, të paktën një herë, pinte një kafe në një nga tarracat e bareve të shumta dhe piktoreske të rreshtuar përgjatë kësaj shëtitore të pazakontë, do të pajtohej.
  Akomodimi ne Hotel.

  Dita 6
  Mengjesi ne hotel dhe kthimi per ne Tirane. Ndalesa te shkurtera gjate rruges.